معرفی کتاب

 کتاب «ایکیگای» نوشته فرانسیس میرالس  وهکتور گارسیا

کتاب «ایکیگای» نوشته فرانسیس میرالس  وهکتور گارسیا

ایکیگای/ چرا ژاپنی‌ها شاد زندگی می‌کنند و عمر طولانی دارند؟ - جی‌مگ | مجله  کتاب و کتابخوانی

یک ضرب المثال ژاپنی وجود دارد که می گوید “همینکه فعال باشید باعث می شود شما صد سال عمر کنید.”

بنا بر گفته ی ژاپنی ها ، همه یک “ایکیگای” دارند:

یعنی دلیلی برای زندگی. و به گفته ساکنان دهکده ی ژاپن با افرادی که بیشترین طول عمر را در میان مردم جهان دارند، یافتن آن “ایکیگای” کلید زندگی شادتر و طولانی تر است. داشتن حس قوی “ایکیگای” – جایی که اشتیاق ، مأموریت ها، پیشه و فن با هم تلاقی می کنند – به این معنی است که هر روز سرشار از معنا می شود. این همان دلیلی است که ما صبح از خواب بیدار می شویم و همچنین دلیلی است که بسیاری از ژاپنی ها هرگز واقعا بازنشسته نمی شوند (در واقع هیچ کلمه ای در زبان ژاپنی وجود ندارد که معنای بازنشستگی داشته باشد). آنها همیشه فعال هستند و در آنچه به آن علاقمندند مشغول به کار هستند ، زیرا آنها یک هدف واقعی در زندگی پیدا کرده اند: خوشبختی یعنی همیشه مشغول بودن!

“فرانسس میرالس” برای تحقیق درباره این کتاب ، با ساکنان دهکده ژاپن – یکی از مناطق آبی جهان – با بیشترین درصد افراد 100 ساله مصاحبه کرده است. “ایکیگای” رازهای ماندگاری و خوشبختی آنها را آشکار می کند: نحوه غذا خوردن ، حرکت کردن ، کار کردن ، چگونگی تقویت همکاری و زندگی اجتماعی ، و – راز محرمانه آنها – چگونه “ایکیگای” را پیدا می کنند که باعث رضایت آن ها از زندگی می شود. “فرانسس میرالس” با این کتاب ابزارهای کاربردی را برای کمک به شما در کشف “ایکیگای” خود فراهم می کند. آیا کسی هست که نخواهد سعادت هر روزه را تجربه کند؟!

ایکیگای مفهومی ژاپنی به این معناست که شادی همواره در مشغول بودن است مانند معنادرمانی اما یک گام جلوتر از آن. به نظر می‌رسد که یکی از دلایل طول عمر ژاپنی‌ها، به ویژه ساکنین اُکیناوا نیز همین است. در این جزیره از هر صدهزار نفر دو هزار و چهارصد و پنجاه و پنج نفر بیش‌تر از صد سال عمر می‌کنند که این آمار بسیار بالاتر از میانگین جهانی است.

اُکیناوایی‌ها به غریبه‌ها دشمنی نمی‌ورزند و براساس اصل ایچاروباچود زندگی‌ می‌کنند و عبارتی محلی به این معنا دارند: «با همه مثل برادر رفتار کن حتی با کسی که برای اولین‌بار دیده‌ای.»

ایکیگای (ikigai) خودتان را کشف کنید - راه افتخار

ژاپنی‌ها معتقدند که هر فردی ایکیگای خود را دارد؛ ایکیگای دلیلی است برای اینکه هر روز صبح از رختخواب بیرون بیایید. ایکیگای درواقع هدفی است که شما را در طول زندگی هدایت می‌کند و به شما انگیزه برای دیدن و ایجاد چیزهای زیبا و مفید می‌دهد.

کتاب «ایکیگای» درمورد لذت بردن از رسوم روزمره است و با ارائه نکاتی ضروری برای شاد زیستن به ما در تجربه زندگی شاد و طولانی کمک می‌کند. هدف اصلی کتاب فاش کردن اسرار زندگی طولانی صدساله‌های ژاپنی است و بر این اساس ابزاری در اختیارتان قرار می‌دهد که «ایکیگای» خودتان را پیدا کنید.

کتاب این نکته ضروری را ذکر می‌کند که برای شاد زیستن در زندگی باید چیزی برای انجام دادن، چیزی برای عشق ورزیدن و چیزی برای امیدوار بودن داشته باشیم. «موضوع مشترک در همه کسانی که ایکیگای دارند این است که آن‌ها، هر اتفاقی هم که بیفتد، ایکیگای خود را دنبال می‌کنند. آن‌ها هرگز از پا نمی‌نشینند و تسلیم نمی‌شوند، حتی وقتی که همه چیز علیه‌شان است و پشت سرهم با موانع روبه‌رو می‌شوند.»

یکی از رازهای شادی ساکنان اگیمی این است که آن‌ها خود را عضوی وابسته به جمع می‌دانند. مردم اگیمی از کودکی یوئی مارو یا کارهای گروهی انجام می‌دهند و یا عادت کرده‌اند در کارها به یکدیگر کمک کنند.

ژاپنی‌ها معتقدند که هر فرد ایکیگای منحصر به خود را دارد. دلیلی که هر روز صبح به خاطر آن از رختخواب بیرون بپرد. این کتاب الهام‌بخش و آرام‌بخش به شما کمک می‌کند تا زندگی خود را تغییر دهید و ایکیگای خودتان را کشف کنید. به شما می‌آموزد که شتابزدگی را رها کنید و اهدافتان و روابط دوستانه‌تان را دنبال کنید و به علایقتان بپردازید. با ایکیگای به زندگی خود معنا و شادی ببخشید.

ایکیگای: تو برای چه کاری ساخته شدی؟ | دوره «رایگان» | نوین

رشد دوستی‌ها، سبک تغذیه، استراحت کافی و ورزش مداوم و ملایم همه بخشی از عوامل سلامتی آن‌ها هستند اما در همه آن‌ها قلب شور و شوق زندگی یا همان ایکیگای می‌تپد که انگیزه مردمان بالای صدسال برای برگزاری مداوم جشن تولدها و شادی‌هایشان است.

با خواندن این کتاب پی می‌بریم که زمانی که ایکیگای خود را کشف کردیم، دنبال کردن و پروش روزانه آن به زندگی‌مان معنا می‌دهد. کتاب با ذکر نکات کوچک و اما ضروی این پیام را می‌رساند که حتی کوچکترین عادات روزانه ما در کیفیت زندگی‌مان تاثیر می‌گذارد. کتاب به من آموخت که خودم و تمایلات خودم از همه مهم‌تر است و باید زندگی‌ام را با کارهایی که دوست دارم و واقعا از انجام دادن آنها لذت می‌برم بگذرانم.

پیام اصلی کتاب این است که بپذیریم چیزهای خاصی وجود دارند که ما هیچ‌گونه کنترلی بر آن‌ها نداریم، مثل گذر زمان و ماهیت جهان اطرافمان. کتاب با ارائه راه‌حل‌های ساده‌ای به ما کمک می‌کند که در «جریان» زندگی آرام خود قرار بگیریم. انجام ورزش‌هایی که به تعادل و هارمونی جسم و ذهنمان کمک می‌کند، معاشرت روزانه با کسانی که واقعا به آن‌ها عشق می‌ورزیم، عادات غذا خوردن سبک و انجام کارهایی که از آن‌ها لذت می‌بریم، مهم ترین چیزهایی هستند که ما را درجریان می‌اندازند.

میگنا - همه چیز درباره فلسفه «ایکیگای-Ikigai»

زمانی که زندگی‌مان هدف پیدا کند، به حالتی از جریان دست می‌یابیم که با شادی عمیقی همراه است. تاکید اصلی کتاب بر این است که به دنبال چیزهایی بروید که واقعا از آن‌ها لذت می‌برید و از چیزهایی که از آن‌ها متنفرید، دوری کنید. خود را مشغول کارهایی کنید که به زندگی‌تان معنا می‌بخشد و طبق جمله ویکتور فرانکل «اگر هنوز نمی‌دانید که ایکیگای شما چیست، ماموریتتان این است که آن را کشف کنید.»

شما و ایکیگای شما

وقتی که ایکیگای خود را یافتید، دلیلی ندارد که هرگز از آن بازنشست شوید. ژاپنی‌ها ظاهراً کلمه‌ای برای “بازنشست شدن” ندارند. ظاهراً عامل کلیدی در طول عمر و خوشبختی در اوکیناوا، این است که از زندگیتان که موتور محرکه‌اش مقصود و هدفی است، بازنشست نمی‌شوید.

 

ایکیگای - Ikigai - فلسفه ایکیگای - خدمات روانشناسی و مشاوره مروارید در مشهد

مطالب مربوط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *