فیروزه کوبی

تاثیر هنر ( نقاشی) در زندگی وآرامش انسان

پرداختن به هنرهای مختلف می‌تواند از نظر روحی تاثیرات مفیدی را بر روی زندگی افراد بگذارد و باعث آرامش و کم شدن استرس و اضطراب در آنها شود. لازم نیست همه انسان‌ها هنرمند شوند، همین که با هنر در ارتباط باشند کافیست تا نقش هنر در زندگی افراد را ببینند. هر انسانی به طریقی دنبال آرامش است، یکی آن را در کاری که مورد علاقه‌اش است پیدا می‌کند، دیگری در ورزش کردن و هر کس به نوعی به دنبال آن است.

تأثیر هنر در آرامش روحی انسان

شما با هنر می‌توانید به آرامش روحی برسید و همچنین احساساتی مثل عشق و نفرت، غم و شادی و صدها حس دیگرتان را بیرون بریزید و سبک شوید. این روزها هنر درمانی در خیلی از جوامع فراگیر شده و حتی خیلی از بیماری‌ها را از این راه درمان می‌کنند. در کل می‌توان گفت هنر درمانی برای غلبه بر استرس، خودآگاهی، بیان خود، افزایش خلاقیت هنری، ابراز احساسات و فوبیا کاربرد دارد.

کاربرد و نقش هنر در زندگی روزمره

متخصصان در حوزه سلامت روان هم با آزمایشاتی که بر روی تعداد زیادی از افراد انجام دادند به این نتیجه رسیدند که افرادی که دو ساعت و یا حتی روزهای بیشتری را در هفته به انجام کارهای هنری اختصاص می‌دهند، وضعیت روحی بهتری نسبت به افرادی دارند که زمانی را برای هنر نمی‌گذارند. چرا که هنر می‌تواند استرس شما را کاهش دهد و شما را از انزوای اجتماعی دور کند. اینجاست که نقش هنر در زندگی افراد خود را نشان می‌دهد.

بیشترین تاثیری که هنر می‌تواند داشته باشد این است که به افراد کمک می‌کند تا سلامت روان خود را از طریق خلاقیت بهبود بخشند و بدون نیاز به استفاده از کلمات، خود را ابراز کنند. با بالا رفتن سن و کم شدن ارتباطات با افراد و همچنین کاهش توان جسمی، هنر می‌تواند کمک بسیاری کند تا از نظر روحی و جسمی حالتان را بهبود بخشید.

بشر در طول تاریخ هیچ‌وقت بدون هنر زندگی نکرده و هنر از آغاز زندگی همواره همراه او بوده است. هنرمند هم مانند انسان‌های دیگر در جامعه زندگی می‌کند ولی یک فرق اساسی که بین او و بقیه افراد جامعه وجود دارد این است که هنرمند نسبت به مسائلی که در اطرافش اتفاق می‌افتد واکنش متفاوتی دارد. او با توجه به آنچه که می‌بیند و می‌شنود اثری هنری خلق می‌کند. زمانی که مسائل و دغدغه‌ها در قالب هنر جای می‌گیرند، می‌توانند تاثیر بهتر و متفاوت‌تری را بر افراد جامعه بگذارند.

در این میان هنرمندی توانمند است که بتواند تاثیر بگیرد و تاثیر بگذارد و اینکه او می‌خواهد واقعا چه تاثیری بر مخاطب بگذارد و چه مفهومی را با هنرش برساند به خود هنرمند برمی‌گردد. نقش و تاثیر هنر در زندگی اجتماعی، دادن امید و نشاط و حس خوب به انسان‌هاست. هدف هنر تاثیر است. اگر هنر تاثیر و ماندگاری نداشته باشد ارزشی ندارد. مطمئنا هر هنرمندی دلیلی برای خلق اثرش دارد و هر هنری تاثیر خود را خواهد گذاشت.

تاثیر نقاشی بر کودکان: اهمیت نقاشی در یادگیری و خلاقیت کودکان | کارپازل

هنر و تاثیر آن در زندگی انسان ها همیشه مشهود بوده است، هر هنری به ‌نوبه خود روح و روان انسان را پالایش داده و انرژ‌ی‌‌‌ها‌ی مثبت را افزایش و انرژی‌های منفی را کاهش می‌‌‌دهد. ارسطو سال‌ها پیش اصطلاحی به نام «کاتارسیس» را در هنر نمایش به کار برد،‌ به این معنا که تماشاگر ‌با دیدن رنج و عذاب قهرمان داستان با او همذات‌پنداری کرده و بعد از به پایان رسیدن این غم و رنج در به دست آوردن تجربه‌ای عظیم شرکت می‌‌‌کند.

شخص با دیدن یک‌سری از اتفاقات و بدون اینکه در آن‌‌‌ها‌ شریک باشد دردها و رنج‌‌‌ها‌یی را تجربه می‌‌‌کند. می‌توان این بعد را به عنوانی بعدی از هنر دانست که به پیشگیری از بیماری‌های روحی می‌پردازد. هنر، نگاه کردن از دیدی دیگر به زندگی است. هنر قرار است که ما را رشد دهد. اینکه ما با نگاه کردن به دنیای اطرافمان به درکی از هستی برسیم. زمانی که ما به درک مفهوم تاثیر و نقش هنر در زندگی افراد نرسیدیم، بیماری‌های روحی هم دقیقا از همینجا بروز می‌کنند.

تاثیر نقاشی بر روح و روان انسان ها

نقاشی دیوار ناهنجاری‌های جامعه را کنترل می‌کند همدان پیام

افرادی که به طور مداوم مهارت‌هایی خلاقانه مثل نقاشی را انجام می‌دهند، با بالا رفتن سن دچار بیماری‌های فراموشی نمی‌شوند. نقاشی وسیله‌ای برای رسیدن به آرامش روحی است که افراد با استفاده از آن شخصیت خود را بروز می‌دهند. دید هنری و مهارت‌های حرکتی طی نقاشی بهبود می‌یابند. به دست گرفتن قلم نقاشی باعث افزایش حرکات دست‌ها و انگشتان می‌شود. این مهارت‌های حرکتی در زندگی روزمره هم به افراد کمک می‌کنند.

نقاش احساس خود را از طریق نقاشی نشان می‌دهد و این باعث می‌شود تا هنرمند توجه دقیق‌تری نسبت به وضعیت روحی و احساسی خود داشته باشد، چیزی که شاید در حالت عادی حتی متوجه آن هم نشود. نقاشی به افراد کمک می‌کند تا احساسات درونی خود را بهتر بشناسند. نقاشی کشیدن نه تنها وسیله‌ای برای سرگرمی است بلکه باعث رشد سلامت ذهن در همه سنین می‌شود و حسی از شادی و حال خوب را هم برای شما و هم برای اطرافیانتان به ارمغان می آورد.

برای اینکه بیشتر در مورد نقش هنر در زندگی افراد بدانید، می‌توانید مقاله هنر درمانی و اینکه چگونه هنر به خلافیت کودکان کمک می‌کند را در وبلاگ پروانه بخوانید.

مزایای نقاشی

1- تاثیر نقاشی در پرورش خلاقیت

آموزش گام به گام نقاشی به کودکان - موسسه دانش بنیان نیوشا معرفی نرم  افزارهای مفید

برای افرادی که نیم‌کره راست مغزشان غالب است، انجام کارهای هنری ازجمله نقاشی راحت‌ تر است،

اما نباید تصور کرد افرادی که دارای نیم‌کره چپ غالب هستند نمی‌توانند این کار را انجام دهند؛

ازجمله ویژگی‌های این دسته از افراد این است که توانایی تمرکز و تمرین بالایی دارند،

و این ویژگی‌ها برای به دست آوردن مهارت نقاشی بسیار مهم و ضروری هستند.

بدین ترتیب، افراد می‌توانند با استفاده از مهارت نقاشی، قدرت خلاقیت خود را پرورش دهند.

2- تقویت حافظه با نقاشی

نقاشی کنید تا جوان بمانید | کاوالا

نقاشی می‌تواند مهارت‌های یادآوری و تقویت حافظه را از طریق تصویرسازی‌ها و پیاده‌سازی‌های مفهومی تقویت کند.

تحقیقات نشان داده است افرادی که به طور مکرر مهارت‌های خلاقانه مانند نویسندگی و نقاشی را انجام می‌دهند، با بالا رفتن سن دچار بیماری‌های فراموشی نمی‌شوند.

مهارت نقاشی به افراد کمک می‌کند تا احساساتشان را بدون کلمات بیان کنند.

نقاشی وسیله‌ای است که افراد با استفاده از آن بر خجالت خود غلبه کرده و شخصیت خود را در آن بروز می‌دهند.

3- تقویت مهارت‌های حرکتی و توانایی حل مسئله به کمک نقاشی

تفسیر نقاشی کودکان - چگونگی تفسیر نقاشی کودکان - تحلیل نقاشی کودکان - تعبیر  نقاشی کودکان

نقاشی علاوه بر تقویت مهارت‌های خلاقانه، تفکر انتقادی را نیز رشد می‌دهد.

هنرمند در زمان نقاشی باید تفکر انتقادی و مفهومی داشته باشد تا بتواند راه‌حل‌های متعددی را ارائه دهد.

آن تصوری که هنرمند در شروع نقاشی دارد ممکن است طی فرآیند نقاشی به دلایل متعددی (مانند محدودیت در رنگ) تغییر قابل‌توجهی داشته باشد.

دید هنری طی فرآیند نقاشی تکامل می‌یابد و مهارت‌های حل مسئله را برای نقاش به ارمغان می‌آورد.

همچنین، مهارت‌های حرکتی نیز طی نقاشی بهبود می‌یابند.

به دست گرفتن ماهرانه قلم نقاشی موجب افزایش حرکات دست‌ها و انگشتان می‌شود. این مهارت‌های حرکتی در زندگی روزمره نیز به کمک افراد می‌آیند.

4- مزیت نقاشی در رهایی از چنگ استرس

نقش هنر در درمان اختلال‌های ذهنی و روانی - روانپزشکی

استرس مشکلی است که همه تا حدی با آن درگیر هستند.

مهارت نقاشی نیز مانند سایر رشته‌های هنری با آزاد کردن احساسات افراد، استرس را دور می‌کنند.

تمرکز فرد روی نقاشی موجب آرامش ذهن شده و مشکلات و نیازهایی که به او استرس وارد می‌کرده را کم‌رنگ می‌سازد.

سطح استرس پایین موجب داشتن یک سبک زندگی شادتر و سالم‌تر شده و به بهبود سلامت ذهن نیز کمک می‌کند.

5- ارتقای نگرش خوش‌بینانه با نقاشی کردن

خلق تابلوهای زیبا، موجب به وجود آمدن نگرشی خوش‌بینانه به زندگی می‌شود.

یک نقاش برای خود هدف‌گذاری می‌کند تا مهارت‌های خود را ارتقا داده و به هنرمندی چیره‌دست تبدیل شود و زمانی که به این هدف می‌رسد،

عکس ‎العمل احساسی مثبتی در وی شکل می‌گیرد.

به‌ مرور زمان، پیشرفت‌های نقاش موجب کاهش احساسات منفی می‌شود و لذت و خشنودی را برای فرد به ارمغان می‌آورد.

همچنین نظرهای مثبت دیگران نسبت به دستاوردهای فرد به وی احساس غرور و رضایت از زندگی خود می‌دهد.

6- آموزش نقاشی و تاثیر آن در پرورش احساسات

اثرات نقاشی کردن بر کودکان - ایده شات

نقاشان احساسات خود را از طریق نقاشی بروز می‌دهند.

این امر موجب می‌شود تا هنرمند به وضعیت احساسی خود توجه دقیقی داشته باشد؛

امری که در حالت عادی ممکن است حتی متوجه آن نباشد.

نقاش درواقع احساسات خود را از این طریق تخلیه می‌کند.

حتی درمانگرها نیز مهارت نقاشی را به‌عنوان درمانی برای بعضی از بیماران روانی پیشنهاد می‌کنند.

نقاشی به‌نوعی هوش احساسی افراد را تقویت و به آن‌ها کمک می‌کند تا احساسات درونی خود را بهتر بشناسند.

ممکن است نقاشی خیلی به‌تناسب بدن ما کمک نکند اما مزایای کلی آن برای سلامتی انکارناپذیر است.

واضح است که انجام نقاشی به‌عنوان یک سرگرمی موجب رشد سلامت ذهن در همه سنین می‌شود.

این شاخه از هنر نه‌تنها در هنرمند بلکه در اطرافیان وی نیز حس شادی را القا می‌کند.

افراد علاقه‌مند به نقاشی در زندگی موفق‌ترند

قدمت نقاشی به دوران ماقبل تاریخ بازمی‌گردد. در آن زمان، نقاشی تنها روش برقراری ارتباط میان انسان‌ها بود. به همین دلیل است که ما از طریق نقاشی تاریخ را بررسی می‌کنیم. این نقاشی‌ها در همه‌جا پیدا می‌شوند، گلدان‌ها و دیوار معابد، ظرف‌ها و بسیاری از اجسام دیگر. امروزه نقاشی‌ها جلایافته‌تر، پیشرفته‌تر و هوشمندانه‌تر شده‌اند.

در ادامه ده دلیل به شما ارائه می‌دهیم که بیان می‌کند چرا افراد علاقه‌مند به نقاشی افراد موفق‌تری هستند.

۱- سلولهای مغز این افراد فعال‌تر هستند.

نقاشی هنری نیست که فقط مختص افراد با استعداد خاص و هنرمندان معروف باشد. محققان، تاثیر این هنر را بر مغز افراد بررسی کرده‌اند. نیمکره‌ی راست مغز ما مسئول تصویرسازی و خلاقیت و نیمکره‌ی چپ وظیفه‌ی امور منطقی را به عهده دارد. هنگامی که نقاشی می‌کنید ۸۰% از نیمکره‌ی راست شما فعال می‌شود. بنابراین زمانی که در حال نقاشی کردن هستیم نه تنها هر دو نیمکره‌ی مغز ما فعال است بلکه ظرفیتش نیز همزمان در حال افزایش است.

۲- حافظه‌ی هوشیار دارند.

آیا می‌دانستید هنر و نقاشی روشهایی درمانی هستند؟ دکتر آرنولد برسکی برنامه‌ای با نام “تنظیم موتور مغز” را ابداع کرده است که در آن از هنر برای درمان بیماران مبتلا به آلزایمر و زوال عقل استفاده می‌کند. نتایج به دست آمده از این روش بسیار شگفت انگیز بود، حدود ۷۰% بهبودی در وضعیت حافظه‌ی این بیماران مشاهده شد. وی بیان می‌کند که طراحی و نقاشی موجب رشد سلولهای مغزی جدید در بیماران مبتلا به آلزایمر می‌شود.

استفاده از این روش‌ها برای افراد نرمال نیز کاربردی است، در واقع نقاشی کردن موجب افزایش سیناپس‌ها در فرستنده‌های عصبی مغز می‌شود، یعنی خاطرات و تجربیات ذخیره شده در مغز شما قوی‌تر، برجسته‌تر و قابل دسترس‌تر می‌شوند.

۳- قدرت تمرکز بیشتری دارند.

هنرمندان در زمان نقاشی کردن به تمرکز نیاز دارند و این امر به آنها کمک می‌کند که قدرت تمرکز خود را بالا ببرند و تنها بر یک موضوع تمرکز کنند.

همانطور که لئوناردو داوینچی بیان کرده است “نقاشی تمامی ده عملکرد چشم را در‌ برمی‌گیرد، تاریکی، نور، جسم و رنگ، شکل و مکان، دوری و نزدیکی، حرکت و سکون.”

از طریق چنین تمرکزی شما می‌توانید جزئیات موجود در اطراف و محیط پیرامون خود را ببینید.

۴- بهتر می‌توانند ارتباط برقرار کنند.

از طریق نقاشی کردن می‌توانید هیجانات گوناگون، افکار و احساسات مشترک خود را بیان کنید. نقاشی کردن، انتخاب یک زمینه‌ی ارتباطی مناسب را توسعه می‌دهد. از طریق نقاشی کردن شما می‌توانید آنچه را احساس می‌کنید، آنچه را می‌خواهید و همچنین ادراکتان را بیان کنید.

برای افراد خجالتی یا افرادی که ناتوانی کلامی دارند نقاشی کردن راهی مناسب برای برقراری ارتباط با دیگران است.

۵- می‌توانند با نقاشی کردن از افسردگی رها شوند.

نقاشی کردن هنری با قدرت شفادهندگی است. همانطور که پیشتر گفته شد نقاشی کردن به عنوان یک روش درمانی برای بیماران مبتلا به آلزایمر و زوال عقل استفاده شده است، این روش همچنین می‌تواند برای درمان افسردگی، اضطراب و اختلال دوقطبی به کار گرفته شود زیرا نقاشی کردن می‌تواند هورمون‌های شیمیایی مفید همچون سروتونین، اِندورفین، دوپامین و نوراپی‌نفرین را در مغز تولید کند.

۶- مهارتهای حرکتی قوی‌تری دارند.

والدین، کودکان خود را از سنین خردسالی با هنر طراحی آشنا می‌کنند حتی پیش از آنکه فرزندانشان قادر به نگه‌داشتن مداد در دست خود باشند. محققان معتقدند که کودکان مهارت‌های حرکتی قوی‌تری را از خود بروز می‌دهند، چون از دست‌ها و چنگ زدن به ابزاری همچون مداد، زغال چوب یا قلم‌مو استفاده می‌کنند و این کار به واسطه‌ی مهارت‌های حرکتی صورت می‌گیرد. ظرفیت کار کردن افزایش می‌یابد در نتیجه تا زمان بزرگسالی مهارت‌های حرکتی آنها بسیار پیشرفت خواهد کرد.

۷- عزت نفس بالایی دارند.

چگونه هنر نقاشی اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد؟ به فرزند خود بگویید برای شما نقاشی بکشد، هر قدر هم که تصویرش نامفهوم باشد شما آن را به در یخچال خود می‌چسبانید یا آن را به دیوار اتاقش آویزان می‌کنید. این کار شما اعتماد به نفس او را افزایش می‌دهد و تشویق می‌شود که بیشتر نقاشی کند و به تدریج نقاشی‌های بهتری بکشد. همین روش دقیقا برای بزرگسالان نیز موثر است. زمانی‌ که چیزی می‌کشید و دوستش دارید حتما آن را به دیوار آویزان کنید. این کار به شما احساس رضایت می‌دهد و به شما انگیزه می‌دهد که ادامه دهید.

۸- به راحتی با نقاشی کردن استرس خود را کاهش می‌دهند.

در محل کار خود دچار استرس شدید هستید، روی تکه‌ای کاغذ شروع به نقاشی کردن کنید، اینکار به آرام شدنتان کمک می‌کند. نقاشی کردن، مجسمه‌سازی، طراحی کردن همگی کارهایی هستند که با انجام آنها می‌توانید برای لحظاتی از کارهای طاقت‌فرسا و گیج‌کننده فاصله بگیرید و کمی خود را آرام کنید.

۹- با روشی منحصربفرد می‌توانند خود را ابراز کنند.

مزیت مهم نقاشی کردن این است که فرد می‌تواند به گونه‌ای منحصربه فرد خود را ابراز کند. کشیدن افکار و ایده‌ها و یا تراوشات ذهنی‌تان بر روی کاغذ باعث می‌شود خود را در سحطی عمیق‌تر بشناسید. زمانیکه شما در حال کشیدن یک پرتره هستید، رنگهای انتخابی، احساسات شما را نسبت به آن فرد نشان می‌دهد یا زمانیکه منظره‌ای را ترسیم می‌کنید اغراق در رنگ‌ها احساسات شما و تفسیر شما نسبت به دنیا را بیان می‌کند. این واقعا زیباست!

۱۰- اوقات خوشی برای خود خلق می‌کنند.

کاملا واضح است که نقاشی کردن بدون در نظر گرفتن سن و سال، فعالیتی فرح‌بخش است به‌خصوص زمانیکه در محل کارتان هستید. نقاشی کردن پلی به‌ سوی داشتن روابط دوستانه‌ی قوی‌تر است. راهی است که خود را از استرس‌های موجود در محل کارتان رها کنید. خود و گروهی از دوستانتان را تصور کنید که عصر آخر هفته‌ در پارک، در حال نقاشی کردن و شوخی‌کردن و خندیدن از ته دل هستید. تصویر بسیار دل‌پذیری است!

لازم نیست ونگوگ یا پابلو پیکاسو باشید، چیزی که لازم دارید یک کاغذ، یک مداد، رنگ و تعدادی قلمو است. چیزی بکشید و خود را رها کنید، سلولهای مغز خود را تحریک کنید و انرژی خود را بالا برده و لذت ببرید!

 

مطالب مربوط

  1. Israel lady گفت:

    Very good post. I absolutely appreciate this website. Stick with it!

  2. Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It will always be interesting to read through articles from other writers and use a little something from other sites.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *